Generativní orgány rostlinného těla |
květní lůžko květní obaly kalich,koruna okvětí tyčinka plodolist pestík oboupohlavné květy jednopohlavné květy jednodomé květy dvoudomé květy květní vzorec květní diagram květenství opylení,oplození oosféra embryo endosperm,perisperm plody pravé a nepravé perikarp plody suché a dužnaté hesperidium souplodí plodenství Jan Jelínek,Vladimír Zicháček.:Biologie pro gymnázia,kapitola rozmnožovací orgány semenných rostlin. amoskadan.cz/files/bi/rozmnožovani_rostlin.pps botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php
1.Víte, jak se nazývá první kvetoucí rostlina na zemi? 2.Jak se nazývá květ nahosemenných rostlin? vyberte z možností: a.)okvětí,b.)šiška,c.)šištice . Přiřaďte obrázky: 1. 2. 3. 3.Víte, o kterém květu píše následující článek? Získáváme jej z tropického stromu . Pochází ze Západoindických ostrovů, dnes se hlavně pěstuje na Jávě, Srí Lance, Molukách, Zanzibaru a Madagaskaru. Dal by se zařadit do indonéské a indické kuchyně, kde se používá velmi často. Má intenzivní, sladkou a silně aromatickou chuť. Nejvíce se používá do punče, ale i k masům, naložené zelenině. Mletým květem se koření perník a vánoční cukroví. Povzbuzuje krevní oběh a srdce. Nejúčinnější je však při bolestech zubů. 4.Popište části květu a přiřaď čeleď. 5.Obrázek č.4 znázorňuje....................... 6.Popište nákres č.4........................., ........................., ............................., ............................, ................................... . 7.Vytvořte květní vzorec dané čeledi. 8. Vyberte správná květenství k obrázkům:hlávka,klas,lata,úbor,jehněda,hrozen,okolík okolíků,chocholík,palice,vidlan.
9.Vyberte složené květenství a zařaďte je buď do homotaktické, nebo heterotaktické skupiny. 10.Které jmenované květenství v osmé otázce se na obrázcích nevyskytuje. Vegetace a květena Beskyd.
Výskyt rostlinných druhů v Beskydech se liší podle jednotlivých biotopů. Pro Beskydy jsou charakteristické porosty bučiny a jedlobučin, horských smrčin, rašelinné a podmáčené smrčiny, suťové lesy, horské olšiny, podhorské a horské pastviny. Nejrozšířenější typ přirozeného lesa v Beskydech jsou jedlobukové lesy, které kdysi pokrývaly téměř celé území, byly z velké části nahrazeny nepůvodními smrkovými porosty. Zbytky původních lesů se zachovaly jen v některých rezervacích. lýkovec jedovatý chrpa měkká střevičník pantoflíček mařinka vonná kyčelnice žlaznatá
Otázky: 1.Které kvetoucí rostliny na obrázcích najdete na stanovišti Jahodná? 2.Které rostliny v květu v období června rostou na stanovišti Javorový vrch? 3.Proč jsou v Beskydech vysázeny zrovna buky a jedle?
|