Kroužkovci |
Výuková prezentace – Kroužkovci
Výuková prezentace - Kroužkovci 2
Další zdroje informací: Vermikompostování - jak si založit žížalí kompost
1. Jeden savec zná anatomii žížaly lépe než leckterý člověk. Vybrete z nabídky, o kterého savce se jedná, a zdůvodněte, proč výše uvedené tvrzení platí. a) pes b) krtek c) myš
K zdůvodnění tvrzení můžete využít článek:
2. Na obrázcích je znázorněna stavba těla mnohoštětinatců a máloštětinatců. U druhého obrázku chybí popis částí těla. Pojmenujte je s pomocí prvního obrázku:
Zdroj obrázků: www.wikipedia.org
3. Tělní dutina kroužkovců: Na obrázku jsou znázorněni dva živočichové - hlístice a kroužkovec. Přestože na první pohled vypadá jejich tělo podobně, na zvětšeném průřezu vidíme, že jejich tělní dutiny se od sebe liší.
a) Jak se nazývají typy tělních dutin uvedených živočichů? b) Vysvětlete, v čem se od sebe liší? c) Pojmenujte jednotlivé zárodečné listy (jsou znázorněny žlutou, červenou a modrou barvou).
4. Kroužkovců je mnohem víc než savců
Přečtěte si text a odpovězte na následující otázky:
První kroužkovci se na Zemi objevili v pravěkých mořích před půl miliardou let. Postupně osídlili sladké vody (pijavky, nitěnky) a posléze i půdu (žížaly). V současné geologické éře jich žije na 9000 druhů, tedy dvakrát více než savců. (Zdroj: TŘEBICHAVSKÝ, Ilja: Neviditelní oráči v podzemí planety [online]. [cit. 2009-03-31]. Dostupné z: <www.pi-voda.cz/vzdelavani/zivprostredi/oraciplanety.htm >. upraveno)
a) Vyberte správnou možnost: žížaly v potravním řetězci zaujímají místo predátora - konzumenta 1. řádu - producenta - dekompozitora b) V čem se liší imunitní systém človeka od imunitního systému kroužkovců? c) Rozhodněte, zda platí následující tvrzení:
d) Zamyslete se nad touto větou: "Ze svých chodeb vylézají většinou v noci. Victor Hugo napsal, že jsou zamilované do hvězd."
e) Žížaly jsou velmi důležité pro zúrodňování půdy, přesto jich v Evropě postupně ubývá.
5. Pojmenujte zástupce kroužkovců na obrázcích a uveďte, co mají tyto druhy společného:
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
6. Vylučovací soustava kroužkovců
Na obrázku je znázorněna vylučovací soustava kroužkovců - metanefridie. Vysvětlete, jaké procesy představují šipky označené písmeny A, B, C a k číslům 1 - 4 přiřaďte názvy částí metanefrifií: měchýřek, sběrný kanálek, nefrostom, nefridiopór
Léčba pijavicemi se vrací! (Zdroj: PIVODOVÁ, Kristýna: Takhle se do vás zakousne PIAJVICE! [online]. [cit. 2009-03-10]. Dostupné z: <iaha.cz/cz/zajimavosti/30239/takhle-se-do-vas-zakousne-pijavice-/>. upraveno) Chlapec přišel při nehodě o malíček. Lékařům se ho sice podařilo přišít zpět, ale prst začal odumírat. Přikládali jsme pravidelně tři pijavice a za čtyři dny se tkáň krásně prokrvila, zánět zmizel a malíček zrůžověl. A jak to vlastně funguje? Nejde o žádné šarlatánství, účinek lze lékařsky zdokumentovat. Pijavice vypouštějí do krve svého hostitele hirudin, který ředí krev a brání jejímu srážení, a další protizánětlivé a analgetické látky. Pomáhají například při vysokém tlaku, bolestech hlavy, nespavosti, zánětech kloubů. Léčí i hemoroidy nebo zbytnění prostaty, ale při představě, kam by se v takovém případě pijavice přikládaly, člověka zamrazí... Hirudoterapie, jak se léčba pijavkami lékařskými odborně nazývá, je populární zejména v Polsku, Rusku a na Ukrajině. Pijavice tam koupíte v lékárnách a přiloží vám je i doktor. U nás se léčbou pijavicemi zabývá jen několik lidí.
Krvežízniví tvorečkové by vám měli pomoci minimálně u tří desítek neduhů. Musíte však být ochotní vzdát se trochy vlastní krve a mít odvahu na první pohled poněkud hororovou léčbu podstoupit.
|