Přírodní poměry Afriky |
dezertifikace monzun rift erg, hamada, reg, serir vádí šoty Sahel tropické deštné lesy savany pouště Pobřežní členitost: Somálský poloostrov poloostrov Barka Madeira Kanárské ostrovy Kapverdy Madagaskar Maskarény Komory Seychely Zanzibar Sokotra Džerba Gibraltarský průliv Suezský průplav Bab al - Mandab Mosambický průliv Velká a Malá Syrta Guinejský záliv Adenský záliv Středozemní moře Rudé moře Povrch: Atlas Dračí hory Kapské hory Etiopská vysočina Východoafrická vysočina Súdánská vysočina Kilimandžáro Konžská pánev Ahaggar Tibesti Tassili Dárfúr Sahara Libyjská poušť Arabská poušť Velká písečná poušť Nubijská poušť poušť Namib poušť Kalahari Assálská proláklina Mosambická nížina Mauretánská nížina Somálsko - keňská nížina Vodstvo: Nil Bílý a Modrý Nil Kongo Niger Senegal Orange Zambezi Limpopo Viktoriiny vodopády Asuánská nádrž nádrž Volta nádrž Kariba Čadské jezero Ukerewe Tanganika Malawi Turkana Kyoga Albertovo jezero Edwardovo jezero Kivu
Bičík I. a kol.: Regionální zeměpis světadílů, NČGS, Praha 2002, kap.Afrika, str. 94-95
Školní atlas světa, Kartografie Praha
Další zdroje informací:
1. K daným číslům na mapě přiřaďte správné pojmy:
2. K daným oblastem Afriky přiřaďte uvedené klimadiagramy:
a) Egypt - Hurghada b) JAR - Kapské město c) Niger - Agades d) Středoafrická rep. - Bangui
3. Vysvětlete, proč jsou jezera ve Východoafrické vysočině většinou v jedné linii a proč mají tak velkou hloubku?
4. Vytvořte správné dvojice:
5. Rozhodněte, které národní parky se nacházejí v Africe, a zjistěte, které z nich jsou zapsány na seznamu UNESCO.
(Využijte internet a přiloženou mapu.)
NP Kruger, NP Tubkal, NP Yosemite, NP Capivara, NP Tai, NP Virunga, NP Kakadu, NP Karoo, NP Paklenica, NP Tijuca,
NP Serengeti, NP Garamba.
zdroj: www.afrikaonline.cz/image/picture/200511080909_mapa_chru.gif
6. S využitím atlasu vyberte správnou odpověď: a) Nejvíce národních parků je ve východní x v západní Africe. b) Afrika je druhým x třetím největším kontinentem. c) Do Guinejského zálivu ústí řeka Niger x Senegal. d) Na Somálském poloostrově leží stát Džibutsko x Burundi. e) Asuánská přehrada byla vybudována na řece Kongo x Nil. f) Africké jezero, které v současné době rychle vysychá, je Aralské x Čadské jezero. g) Jako lávovou plošinu označujeme Dračí hory x Etiopskou vysočinu. h) Poušť rozprostírající se kolem obratníku Kozoroha je Kalahari x Nubijská poušť. i) Řeka Orange pramení v Dračích horách x na území Botswany.
Madagaskar Ostrov Madagaskar lze celý z mnoha důvodů právem považovat za přírodní div světa plný endemických druhů rostlin a živočichů, naneštěstí však ohrožený. Madagaskar čelí problému, jak nalézt rovnováhu mezi zachováním vzácných přírodních krás a zároveň jak naplnit potřeby stále početnější populace. Je to je ostrov pro Evropany nesmírně tajemný, a právě proto i tak přitažlivý. Je neobyčejně zajímavý pro přírodovědce a etnografy.
Madagaskar je 4. největším ostrovem na světě.
Povrch Madagaskaru je převážně hornatý, většinu vyplňuje náhorní planina s masivy hor. Skály a zemina mají červené zabarvení, který způsobuje oxid železa. Madagaskar vypadá jako obrovská náhorní plošina zvrásněná hlubokými koryty řek, z nichž většina pramení v horách. Sever ostrova je vulkanicky aktivní a je to oblast častého zemětřesení. Nacházejí se zde ale horká vřídla, bahenní jezírka a minerální prameny, a tak je oblast často navštěvovaná. Nejkrásnější částí ostrova jsou jeho zlatavé písečné pláže a laguny s azurově modrou vodou, propojené umělými kanály. Nachází se zde také většinou ještě neprobádané jeskyně.
Vzhledem k tomu, že se Madagaskar vyvíjí už 140 milionů let nezávisle na ostatních kontinentech, má jeho flóra i fauna nejvyšší stupeň endemismu na naší planetě. Z 12 000 druhů rostlin 85 % nenajdete jinde na světě, ze 300 druhů obojživelníků je endemických 99 % a suchozemští savci jsou kromě netopýrů endemičtí všichni. Rostlinná společenstva na Madagaskaru jsou různorodá vzhledem k různé nadmořské výšce. V nejvyšších horách najdeme horské louky, níže tropické deštné pralesy, ohrožené však lidskou činností. Největší množství endemitů se vyskytuje právě zde. Jednou z nejexotičtějších rostlin jsou baobaby – obří stromy, které jsou symbolem ostrova. Na Madagaskaru se vyskytují některé živočišné druhy, které jinde nenajdeme. Jsou to například lemuři - nejprimitivnější opice na světě. Také je tu mnoho žab, krokodýlů a chameleónů. Naopak na ostrově nejsou dravé šelmy.
Zdroje obrázků: www.quido.cz/priroda/madagaskar.html
V posledních letech zde dochází závratným tempem k devastaci krajiny. Deštné lesy jsou hromadně káceny, mnoho vzácných a naprosto jedinečných organismů zde hyne v ohni. Na Madagaskaru bylo zničeno už více než 90 % tropického deštného lesa a jeho destrukce za účelem získání zemědělské půdy stále pokračuje.
Podaří se změnit návyky zdejších domorodců? Na ostrově je potřebné založit národní parky, avšak původní obyvatelé je berou jako krok z donucení. Proto je třeba výchovně působit, je nutné přesvědčit domorodce o nutnosti ochrany přírody, která je v jejich zájmu.
Je nesmírně důležitým úkolem ostrov uchránit před naprostým zničením. Proto je nutné umožnit vědcům, aby alespoň zachránili poslední zbytky živé přírody, poslední vzorky rostlin a živočichů. To však předpokládá změnu a zjednodušení administrativy. Nestane-li se tak okamžitě, je tento přírodní ráj, jaký nemá jinde na světě obdoby, navždy ztracen a příští generace se o něm bude moci dozvědět jen z fotografií, knih a filmů.
Zdroj: http://www.quido.cz/priroda/madagaskar.html, http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/343292
(upraveno)
|