Savci |
savci (mammalia) kožní žlázy rohovatění pokožky srst mléčné žlázy mazové žlázy potní žlázy pachové žlázy kladívko kovadlinka třmínek heterodontní chrup řezáky (incisivi) špičáky (canini) třenové zuby (premorales) stoličky (morales) mléčný chrup trvalý chrup venózní krev arteriózní krev čtyřdílné srdce levý oblouk aorty bránice erytrocyty placenta pokožka (epidermis) škára (corium) podkožní vazivo lupy chlupy chlupová papila chlupový škárový váček pesíky podsada sinusové vousy línání drápy nehty kopyta rohy parohy páteř obratle nosič (atlas) čepovec (axis)
zubní vzorec
hrtanová záklopka (epiglotis) hlasivky dvanáctník svalový třes lymfocyty metanefridie Jacobsonův orgán boltec tapetum lucidum vaječníky varlata
JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia : teoretická a praktická část. 9. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2007. Savci, s. 575. ISBN 978-80-7182-213-4.
Další zdroje informací: Savci - internetová encyklopedie
1. Poznejte savce na obrázcích a zařaďte je do systému:
a) b) c)
d) e) f)
(Obrázky převzaty z:http://www.wikipedie.com)
2. Porovnejte rozmnožování u ptakořitných, vačnatců a placentálů.
3. Popište kostru kočky domácí:
(Obrázek převzat z: http://jamis-kocky.net/image/fototext/kostra-kocky.gif)
4. Zamyslete se nad adaptacemi vodních savců.
5. Spojte konkrétní zástupce savců s jejich výskytem:
Savci si umí vyrobit morfin redakce ČRo Leonardo
Lidé i ostatní savci si zřejmě dokážou „vlastnoručně vyrobit“ molekuly morfinu.
Experiment německých vědců ukázal, že savčí organismus může převádět prekurzory morfinu na morfin podobně, jako to dělají rostliny.
Rostlinný alkaloid morfin známe jako složku opia, které se získává z nezralých makovic máku setého. Výraz „rostlinný alkaloid“ ale může být sporný. Už tři desetiletí panují otazníky kolem nálezů malého množství morfinu v moči savců. Přítomnost morfinu v moči lidí a laboratorních potkanů spolehlivě potvrdila hmotnostní spektrometrie, ale otázkou byl jeho původ. Někteří odborníci jej považují za endogenní a domnívají se, že morfin u savců hraje dosud neznámou roli. Jiní vědci jsou přesvědčeni o tom, že morfin pochází z diety nebo že jde o kontaminaci, která zkreslila výsledky analýz moči. V posledních letech ale vědci nalezli stopy morfinu také ve sterilních kulturách buněk a izolovaných orgánech. Skupina německých výzkumníků vycházela z teorie, že morfin skutečně může v tělech savců vznikat syntézou de novo. Pokusným myším vědci vpíchli do břišní dutiny prekurzor morfinu, jehož molekuly označili stabilními izotopy. Onou výchozí látkou byl alkaloid tetrahydropapaverolin (THP, známý také jako norlaudanosolin), který vědci již dříve objevili v mozkové tkáni i v moči pokusných hlodavců a který byl proto vhodným kandidátem na prekurzor endogenního morfinu. Experiment prokázal, že tetrahydropapaverolin je skutečně prvním známým prekurzorem morfinu, který se tvoří v tělech savců podobným způsobem jako v rostlinách. V moči pokusných myší vědci našli izotopy značený morfin i další příbuzné látky. Jejich analýza dokázala, že morfin vznikl z prekurzorů v injekci a nemůže pocházet z potravy. Přesné detaily biosyntetické dráhy vedoucí k morfinu vědci zatím neznají, ale jisté už je, že savci si tuhle látku umí vyrábět stejně dobře, jako rostliny máku.
(Převzato a upraveno z: http://www.rozhlas.cz/leonardo/clovek/_zprava/725095) |