Měkkýši

Tisk Email

 


měkkýši (molusca)

svalnatá noha

útrobní vak

plášť

plži (gastropoda)

ulita

apex

columella

obústí

píštěl

hemolymfa

teleskopické oči

radula

slinivkojaterní žláza (hepatopankreas)

plísní vak

plášťová dutina

metanefridie

osrdečník

haemocyanin

coelom

osfradium

zásobní váček

skořápečné žlázy

mlži (bivalvia)

lastury

žábry

gangliová nervová soustava

statocysta

glochidium

hlavonožci (cephalopoda)

svalnatá nálevka

inkoustové žlázy

chrupavčitá schránka

zobákovité čelisti

komorové oko

pohlavní dimorfismus

hektokotylové rameno

spermatofory

veliger

spirální rýhování vajíček

 

JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia : teoretická a praktická část. 9. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2007. Měkkýši, s. 575. ISBN 978-80-7182-213-4.

 

Další zdroje informací:

Měkkýši - WikipediE

Měkkýši - web

Měkkýši - fotografie

Měkkýši - obrázky - google

Měkkýši - fotografie

Měkkýši - sběratelství

Měkkýši - prezentace

Měkkýši - Navajo

 

 

1. Zamyslete se nad tím, co umožnillo přechod měkkýšů na souš.

 

2. Poznejte jednotlivé zástupce měkkýšů:

 

a) b) c)

alt alt alt

 

d) e) f)

alt alt alt

 (Obrázky pževzaty z: http://wikipedia.org)

 

3. Poznejte jednotlivé zástupce měkkýšů podle charakteristik:

 

Zástupce Charakteristika

 

Drobný měkkýš o výšce ulity 10 až 11 mm. Skořápka je točena levotočivou spirálou a většinu skořápky tvoří poslední závit.

 

 

 

Z úst dokáží vysunout dlouhý chobot, který končí jazykovou páskou svinutou do úzkého kornoutu. Na povrchu jazykové pásky jsou ostré zoubky, do nichž ústí jedové žlázy. Celý aparát připomíná jedový zub hadů.

 

 

 

Měkkýš červovité podoby, dosahující délky asi 20 cm. Jeho malé nenápadné skořápky se nacházejí na přední straně těla a každá z nich je tvořena třemi částmi. Povrch přední části je rýhován jako pilník a způsobuje rýhy ve dřevě. Střední část skořápky je pokryta množstvím ostrých zoubků, které rozřezávají rýhy ve dřevě na volné drobné piliny, které pak přicházejí do úst. Chodbu za sebou vystýlá tento měkkýš uhličitanem vápenatým.

 

 

 

Má velmi ozdobnou, tenkou schránku jako papír dorůstající velikosti až 20 cm. Schránku nelze vývojově odvodit od skořápky ostatních měkkýšů, neboť si ji staví pouze samice z výměšků rozšířených ramen. Schránka samičkám slouží k přechovávání vajíček až do vylíhnutí mláďat.

 

 

4. Popište stavbu těla plícnatého plže:

alt

  (Obrázek převzat a upraven z: http://wikipedia.org)

 

5. Vysvětlete, proč by se neměli jíst ne zcela čerství mlži?

 

 

 

Perly

Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř ústřic, perlotvorek aj. Stejně jako schránky těchto měkkýšů jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly). Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví.

alt

Mořské perly

 

 

 

Přírodní perly vznikají, pokud do schrány perlotvorky vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané, v závislosti na: množství, kvalitě, dále tvaru, povrchu a lesku perleťové hmoty.

 

Tvar:

alt


Povrch:

alt

Lesk:

alt

Chov perel

Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.


Druhy perel

  • Perly Akoya (z jap. slaná voda) pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a mohou mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené. V teplejších vodách při pobřeží Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách.
  • Tahitské perly (černé perly) jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
  • Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 cm – 2 cm v průměru, a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.
  • Perly Mabe mají tvar polokoule což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA. Kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic, k nimž jsou upevňovány plochou stranou.

alt

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly jsou produkovány například perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mimo jiné proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

 

alt

 

 

(Převzato a upraveno z:http://cs.wikipedia.org/wiki/Perla)

(Obrázky převzaty a upraveny z: http://www.vantura.cz/zlatnictvi/kvalita-perel.html)

 

 

Přírodní perly

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky
Investice do rozvoje vzdělávání.
Vytvořil SilesWEB.cz 2009.