Měkkýši |
měkkýši (molusca) svalnatá noha útrobní vak plášť plži (gastropoda) ulita apex columella obústí píštěl hemolymfa teleskopické oči radula slinivkojaterní žláza (hepatopankreas) plísní vak plášťová dutina metanefridie osrdečník haemocyanin coelom osfradium zásobní váček skořápečné žlázy mlži (bivalvia) lastury žábry gangliová nervová soustava statocysta glochidium hlavonožci (cephalopoda) svalnatá nálevka inkoustové žlázy chrupavčitá schránka zobákovité čelisti komorové oko pohlavní dimorfismus hektokotylové rameno spermatofory veliger spirální rýhování vajíček
JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia : teoretická a praktická část. 9. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2007. Měkkýši, s. 575. ISBN 978-80-7182-213-4.
Další zdroje informací:
1. Zamyslete se nad tím, co umožnillo přechod měkkýšů na souš.
2. Poznejte jednotlivé zástupce měkkýšů:
a) b) c)
d) e) f)
(Obrázky pževzaty z: http://wikipedia.org)
3. Poznejte jednotlivé zástupce měkkýšů podle charakteristik:
4. Popište stavbu těla plícnatého plže:
(Obrázek převzat a upraven z: http://wikipedia.org)
5. Vysvětlete, proč by se neměli jíst ne zcela čerství mlži?
Perly Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř ústřic, perlotvorek aj. Stejně jako schránky těchto měkkýšů jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly). Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví.
Mořské perly
Přírodní perly vznikají, pokud do schrány perlotvorky vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané, v závislosti na: množství, kvalitě, dále tvaru, povrchu a lesku perleťové hmoty.
Tvar:
Povrch: Lesk: Chov perel Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.
Druhy perel
Sladkovodní perlySladkovodní perly jsou produkovány například perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mimo jiné proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.
(Převzato a upraveno z:http://cs.wikipedia.org/wiki/Perla) (Obrázky převzaty a upraveny z: http://www.vantura.cz/zlatnictvi/kvalita-perel.html)
Přírodní perly |