Vylučovací soustava |
Jelínek J., Zicháček V.: Biologie pro gymnázia, kapitola Soustava vylučovací
Novotný I., Hruška M.: Biologie člověka, kapitola Vylučovací soustava
Hančová H., Vlková M.: Biologie v kostce II., kapitola Vylučovací soustava
Prezentace Vylučovací soustava
Atraktivní biologie - prezentace Vylučovací soustava
1. Nejen podle obrázku (jehněčí ledviny) popište lidské ledviny jako celek. Kde je tento nesmírně důležitý orgán lidského těla uložen? Jakou má funkci?
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
2. Podle obrázku pojmenujte základní orgány vylučovací soustavy:
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
Odpovězte na následující otázky:
a) Obsahují močovody svalovinu? Pokud ano, jakou? b) Jakou kapacitu má močový měchýř? c) Popište svěrač močového měchýře. d) Jak dlouhá je močová trubice žen, popř. mužů?
3. Přiřaďte pojmům správná čísla:
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
4. S pomocí obrázku a těchto pojmů: přívodná a odvodná tepénka, klubíčko = glomerulus a Bowmanův váček vysvětlete proces glomerulární filtrace.
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
5. Vysvětlete proces tubulární rezorpce. Pomozte si obrázkem, používejte pojmy z nabídky.
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
1. V ledvinné pánvičce, v ledvinných kališích a vývodných močových cestách se mohou tvořit močové kameny. Nejčastěji vznikají vysrážením solí vápníku. Močové kameny jsou často příčinou vzniku infekce v močových cestách. Mohou bránit odtoku moči. Projevují se ledvinovou kolikou. Je to záchvatovitá bolest. Léčba spočívá v tlumení bolesti, je třeba zajistit velký přísun tekutin. Doporučuje se teplá koupel a intenzivní tělesný pohyb. Kamínky často vyjdou z těla ven samy. Při velkých bolestech je však nezbytná rychlá lékařská pomoc.
Močový kámen o velikosti 8 mm: Zdroj obrázku: www.wikipedia.cz
2. Hemodialýza Účinnou léčbou při selhání ledvin, kdy ledviny nevykonávají základní funkce, moč se netvoří a nevylučuje, je hemodialýza. Princip této metody (umělá ledvina) je založen na fyzikálním procesu, při kterém ve směru koncentračního spádu přecházejí látky selektivně propustnou membránou.Krev nemocného se vede z pažní tepny do přístroje a zpět do žíly v blízkosti pažní tepny. Tato metoda nahrazuje vylučovací funkci ledvin. Bez funkčních ledvin přežije organismus jen několik málo dní . Dialyzační terapie poskytuje čas na přípravu pacienta na transplantaci ledviny a nalezení vhodného dárce.
Dialyzační přístroj: Zdroj obrázku: www.wikipedia.cz
Schéma dialyzačního procesu: Zdroj obrázku: www.wikipedia.cz
|