Tělní tekutiny

Tisk Email


 

aglutininy

aglutinogeny

agranulocyty

erytrocyty

extracelulární tekutina

fibrinogen

fyziologický roztok

Rh-faktor

globuliny

granulocyty

hematokrit

hemoglobin

heparin

homeostáza

imunita

intracelulární tekutina

krevní plazma

krevní skupiny

koagulace

leukocyty

lymfocyty

míza

mízní uzliny

sedimentace

termoregulace

tkáňový mok

transfúze

trombocyty

žlučová barviva

 

 

Biologie pro gymnázia, Jelínek J. - kapitola Tělní tekutiny

prezentace : atraktivnibiologie.upol.cz/docs/pdf/KREV.pdf

 

 

 

 

1.Doplňte chybějící informace v textu.

 

Lymfa (míza) je nažloutlá kapalina kolující v lymfatickém systému. Má podobné složení jako ..........................., obsahuje však mnohem méně bílkovin. Lidské tělo obsahuje asi jeden litr mízy.

Lymfa vzniká v mezibuněčných prostorech z ..................................... .Sbírá se do lymfatických kapilár, poté do širších cév, na kterých je napojeno množství .................................., ve kterých se lymfa filtruje. Cévy se postupně spojují a vstupují do hrudního kanálu, odkud je lymfa odvedena do žilního systému. Lymfa tedy necirkuluje v uzavřeném oběhu, jak je to u krve.

Slložení lymfy je proměnlivé v závislosti na oblasti jejího vzniku. Lymfa z oblasti jater obsahuje hodně bílkovin, míza přicházející z trávicí soustavy má vysoký obsah tuků. Lymfa z oblasti hrudního kanálu je narůžovělá a obsahuje velké množství lymfocytů.

Jeden typ lymfocytů - tzv. ............................vzniká a dozrává v brzlíku. Daný typ lymfocytů je zodpovědný za ................. imunitu. Velikost brzlíku je proměnlivá v závislosti na věku. Největší váhy (asi 40g) dosahuje kolem 10.roku věku a poté dochází k jeho postupnému zániku. Ve stáří je brzlík složen pouze z tuku a vaziva.

Příčinou zanikání brzlíku je zvyšující se hladina ............... hormonů. Pokud je dospělý člověk chemicky nebo fyzicky kastrován, zvyšuje brzlík svou aktivitu a dochází k jeho zvětšení.

 

 

 

2. Doplňte do tabulky chybějící krevní skupiny :

 

aglutinogeny aglutininy krevní skupina
B
anti - A  
A i B ---  
--- anti -A i anti-B  
A anti - B  

 

 

 

 

3.Vytvořte správné dvojice (př.1D.,2A apod.)

 

1) látka bránící srážení krve A) heparin
2) nedostatečná tvorba erytrocytů B) trombin
3) sražená krev v cévě C) bilirubin
4) zhoubná nadprodukce nezralých leukocytů D) hemofilie
5) žlučové barvivo vzniklé z hemoglobinu E) anemie
6) látka podílející se na srážení krve F) otoky
7) dědičná chorobná krvácivost G) trombus
8) hromadění tkáňového moku H) leukemie

 

 

 

4. Které 3 základní typy krevních buněk vidíte na obrázku ?

 

alt

 

 

 

 

 

Erythropoetin a zakázaný doping

Erythropoetin (EPO) je lidský hormon vznikající v ledvinách.

Tento hormon stimuluje tvorbu červených krvinek ,a proto se v medicíně využívá k léčbě anemie (chudokrevnosti) a také při záchraně předčasně narozených dětí.

Tvorba erythropoetinu je intenzivnější při zvýšeném uvolňování růstového hormonu somatotropinu ( období dospívání), při zvýšeném uvolňování glukokortikoidů (stresové stavy) a dále také při snížení parciálního tlaku kyslíku v krvi.

Snížený parciální tlak kyslíku je doménou vysokých nadmořských výšek. Ne náhodou soustřeďuje většina vrcholových cyklistů či běžců na lyžích své sportovní přípravy na sezonu právě do oblastí s vyšší nadmořskou výškou.

Při fyzické zátěži a současně nízkém parcíálním tlaku kyslíku dochází k velké produkci erythropoetinu, následně k nadprodukci erytrocytů a tím k prokazatelnému zvýšení výkonnosti sportovců.

EPO je často zneužíván jako zakázaný doping při nitrožilním podání, případně se ve velké míře využívají jeho deriváty aplikované ve formě tablet. Výhodou derivátů je prodloužená doba působení v lidském organismu.

Nadměrná koncentrace erytropoetinu v krvi má však nebezpečné vedlejší účinky. Nejvýraznějším nežádoucím účinkem je zahušťování krve, což vyžaduje vyšší výkon srdce a může vést ke vzniku krevních sraženin.

Uvedení erytropoetinu a jeho derivátů na trh proto synchronizuje s obdobím nevysvětlitelných, náhlých úmrtí vrcholových cyklistů během období relaxace či spánku. 

 

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky
Investice do rozvoje vzdělávání.
Vytvořil SilesWEB.cz 2009.