Bezlebeční |
chorda dorsalis mikrofágové příústní tykadla (cirry) svalnatá plachetka (velum) hltan se žaberními štěrbinami ožaberní prostor (peribranchiální) peribranchiální porus řitní otvor ocasní ploutvička myomery myosepta nervová trubice dýchání celým povrchem uzavřená cévní soustava gonochoristé neurula obrvená larva
Jelínek J., Zicháček V.: Biologie pro střední školy gymnazijního typu, kapitola Kopinatci (syn. Bezlebeční)
Další zdroje informací:
Campbell,Neil A. Reece,Jane B. : Biologie. Brno: Computer Press, a.s., 2006
1. Pojmenujte očíslované části těla kopinatce :
2. Vyber vhodné slovo:
Bezlebeční patří mezi strunatce / obratlovce. Jediná třída, která patří mezi bezlebečné, jsou kopinatci. Společnými znaky strunatců jsou spolu se strunou: trubicovitá / žebříčkovitá nervová soustava, srdce na břišní / hřbetní straně těla, uzavřená / otevřená cévní soustava a ocas, ve kterém je / není trávicí soustava.
3. Urči způsob života kopinatce:
a) tělo je zahrabáno v písčitém dně
b) tvoří kolonie přisedlých organismů na dně moře
c) vznáší se volně ve vodě
4. Rozhodni, který údaj platí:
Délka těla dospělého kopinatce je
a) 1 až 2 cm
b) mezi 5 a 10 cm
c) necelý 1 metr
d) obvykle přes 3 metry
5. Rozhodni, který pojem je správný:
Kopinatci se vyskytují zejména v hlubokých / mělkých vodách teplých / chladných moří.
6. Vyber správná tvrzení o kopinatci: (více správných odpovědí)
a) Strunu má zachovánu po celý život.
b) Nemá mozek.
c) Tělo má černohnědou barvu.
d) Místo srdce má pulzující cévu.
7. Druhové jméno kopinatce je:
a) hlenovitý
b) plžovitý
c) plážovitý
d) mlžovitý
e) pobřežní
8. Vztah mezi pláštěnci, bezlebečnými a obratlovci:
Přečtěte si text a odpovězte na následující otázky
Podle molekulární analýzy jsou nejbližšími příbuznými obratlovců bezlebeční a po nich pláštěnci. Podle jedné hypotézy se evoluce obratlovců z bezobratlých udála ve dvou krocích: 1) z živočicha připomínajícího larvu dnešních pláštěnců se vyvinuli bezlebeční, 2) z bezlebečných se vyvinuli obratlovci. Prvnímu kroku mohla předcházet pedogeneze (předčasný vývoj sexuální zralosti u larev). Kopinatec se více podobá larvě pláštěnců než dospělci. Změny v genech, které řídí vývoj, mohou zapříčinit např. zrání gonád (pohlavních žláz). Přávě taková změna se mohla udát u předchůdců bezlebečných a obratlovců. U plovoucích larev mohlo dojít k uzrání gonád před přisednutím a začátkem přeměny v dospělce. Pokud by tyto larvy byly úspěšné, mohla by díky přírodnímu výběru převládnout pedogeneze nad přeměnou v dospělce. Nemáme žádné fosilní (fosílie = zkamenělina) doklady, které by tuto hypotézu mohly potvrdit či vyvrátit, je založena pouze na srovnávání současně žijících forem. Existují však fosilní důkazy o přechodu bezlebečných k obratlovcům. Pocházejí z roku 1999 z Číny. Nálezy 530 milionů let staré zmenšily rozdíly mezi bezlebečnými a obratlovci, protože přinesly řadu "chybějících článků". Obratlovci se od bezlebečných liší mnohem vyvinutějším mozkem (vznikl rozšířením nervové trubice v přední části těla), mozkovou schránkou nebo lebkou. Jedna z fosílií (tzv. Haikouella) měla sice vyvinutý mozek, ale postrádala mozkovou schránku. Na rozdíl od kopinatce měla oči a zoubky v hltanu. Tvarem těla se však kopinatci podobala. Okolo ústního otvoru měla 10 chapadélek a pravděpodobně se živila filtrací. Měla některé charakteristiky obratlovců (mozek), jiné však postrádala (mozková schránka). Další čínská zkamenělina (Haikouichtys) měla pravděpodobně i lebku a mohla by být nejstarší zkamenělinou se všemi znaky obratlovců. Objev těchto zkamenělin posunul vznik obratlovců do dřívější doby, do období kambrické exploze. U obratlovců se zachovaly jednak primitivní znaky strunatců (charakteristické znaky strunatců jsou - chorda, nervová trubice na hřbetní straně těla, žaberní štěrbiny, ocas za análním otvorem), ale vznikly i pokročilé znaky. Mnohé ze znaků charakterizujících obratlovce souvisí s jejich větší velikostí a aktivitou.
(Podle: Campbell,Neil A. Reece,Jane B..: Biologie. Brno: Computer Press, a.s., 2006, upraveno)
a) Rozhodněte, zda platí:
b) Vyjádřete vlastními slovy, jaký je vztah mezi pláštěnci, bezlebečnými a obratlovci.
c) Vyberte, které znaky jsou typické pro bezlebečné, které pro obratlovce a které jsou společné.
d) Vyhledejte, co znamená pojem KAMBRICKÁ EXPLOZE.
e) Existují fosilní doklady, které dokazují vznik kopinatců z larev pláštěnců? Pokud ano, jaké? Je možné doložit pomocí fosílií přechod bezlebečných k obratlovcům? Pokud ano, jak?
Najdi 5 rozdílů:
Obr. kopinatec zahrabaný v písčitém dně
Věděli jste, že:
Kopinatci jsou drobní živočichové, kteří měří pouze několik centimetrů. Žijí na mořském dně v písku blízko pobřeží. Nejsou příliš rozšíření, ale na místech, kde se vyskytují, žijí ve velkých hustotách (přes 5000/m2 ). Takovým místem je např. Tampa Bay na Floridě.
|