Ryby |
Jelínek J., Zicháček V.: Biologie pro střední školy gymnazijního typu, kapitola Ryby
Další zdroje informací:
Jednoduché testy pro ty, kteří chtějí získat 1. rybářský lístek Multimédia: Smrtonosná delikatesa
Zdroj: NG.cz [online]. Publikováno 19.5.2005 [cit. 2008–12-15]. Dostupné z <http://www.national-geographic.cz/lide-a-kultura/multimedia-smrtonosna-delikatesa-793/>
Jediná chyba při přípravě čtverzubce fugu může pro milovníky této jedovaté ryby znamenat smrt.
Příprava fugu. Zdroj: NGS
Ryba fugu, která je známa také jako Takifugu rubripes, obsahuje značné množství neurotoxinu zvaného tetrodotoxin. Pro dospělého muže představuje smrtelná dávka množství velikosti hlavičky špendlíku.
Příznaky otravy se u různých jedinců liší, může mezi ně však patřit znecitlivění rtů, jazyka, tváře a končetin, pocit, že se s vámi houpá svět, závrať, bolest hlavy, zvracení, bolest břicha, průjem, nezřetelné vyslovování, potíže s chůzí, slabost svalstva a smrt během několika hodin. Látka je 1200krát smrtelnější než kyanid. Jeden čtverzubec obsahuje takové množství jedu, jaké by stačilo na otrávení 30 lidí. Zatím není znám žádný protijed.
Tato ryba je ovšem v Japonsku vysoce ceněnou lahůdkou.
Kuchaři musí proto projít přísnými zkouškami, aby pro přípravu fugu získali osvědčení. V časovém limitu musí prokázat své dovednosti ve vykuchání a naporcování ryby, oddělení jedovatých a jedlých částí na určené tácy. Jednotlivé orgány pak musí označit štítky. Tyto zkoušky organizuje každoročně v srpnu na rybím trhu ve čtvrti Cukidži Tokijská asociace fugu.
|