Kůže a řízení tělesné teploty |
pokožka - vrstva rohová, vrstva zárodečná škára podkožní vazivo melanin papily volná nervová zakončení hmatová (Meissnerova tělíska) Krauseova tělíska Ruffiniho tělíska Vater - Paciniho tělíska kožní deriváty - vlasy, chlupy, vlasový váček, vlasová pochva, vlasová cibulka, vlasová papila, vzpřimovač chlupu, nehty žlázy - mazové, potní, apokrinní, mléčné
akné melanom dermatitida cyanóza
výměna tepla - sálání, odpařování, proudění, vedení fyziologická teplota bazální metabolismus svalový třes vazokonstrikce
podchlazení přehřátí úžeh úpal omrzliny popáleniny Jelínek J., Zicháček V.: Biologie pro střední školy gymnazijního typu, kapitoly - Soustava kožní a Tělesná teplota a její udržování Výuková prezentace - Kůže a hmat
Další zdroje informací:
Elaine N. Marieb, R.N., Ph.D., Mallat Jon, Ph.D.: Anatomie lidského těla. Brno: CP Books, a.s., 2005. 863s. ISBN 80-251-00669
Parker S.: Lidské tělo. Praha: Knižní klub, 2007. 256 s. ISBN 978-80-242-2211-0 1. Popáleniny: a) Na následujícím schématu jsou znázorněny stupně popálení. S pomocí schématu vysvětlete, jak se projevuje 1., 2. a 3. stupeň popálení.
Zdroj: www.wikipedia.org
b) Zamyslete se nad tím, jaké funkce plní kůže, a uveďte, které funkce jsou narušeny při popálení. c) K rychlému odhadu rozsahu popálenin slouží pravidlo devíti (viz. obrázek). Kolik procent je přibližně postiženo popálením, jestliže si někdo popálí záda a hýždě, zadní stranu horní končetiny a zadní stranu levé dolní končetiny?
Obr. Pravidlo devíti: d) Kolik procent těla má přibližně popáleno děvče na obrázku?
Zdroj: www.wikipedia.org
e) Následující fotografie zachycují popáleniny různých stupňů. Určete u jednotlivých obrázků stupeň popálení a své tvrzení zdůvodněte:
f) Jaké dva nejzávažnější problémy vznikají u pacientů s těžkými popáleninami? g) Jakým způsobem poskytnete první pomoc při popálení?
2. Stavba kůže:
a) Zopakujte si stavbu kůže a pojmenujte očíslované části na obrázku:
Zdroj: www.wikipedia.org b) Doplňte do textu vhodné pojmy:
Kůže je naším největším orgánem, váží několik kilogramů a zaujímá plochu ........................ metry čtvereční. Kůže má dvě hlavní strukturální vrstvy. Vnější se nazývá ............................ a má především ...................................... funkci. Nejsvrchnější buňky této vrstvy stále rohovatí, odumírají a ...................................... .Spodní vrstva neboli ...................................... obsahuje mnoho čidel, které umožňují .......................................... Potní žlázy a roztažitelné cévy ve škáře pomáhají regulovat tělesnou ................................................ . Pod touto vrstvou je ještě jedna vrstva, která je někdy také považována za součást kůže. Nazývá se ................................................ Působí jako nárazník a zajišťuje tepelnou izolaci. Barva kůže záleží na typu a kvalitě pigmentů v pokožce. Kožní barvivo se nazývá ............................... a chrání kůži před škodlivým ................................ zářením. Přídatné kožní orgány neboli ....................................................... jsou vlasy, chlupy, nehty a kožní .......................... . 3. Tělesná teplota:
Prohlédněte si obrázek a odpovězte na otázky:
a) Na obrázku jsou zaznačeny procesy výměny tepla mezi organismem a prostředím. Určete, které šipky znázorňují PROUDĚNÍ (konvekci), SÁLÁNÍ (radiaci), VÝPAR (evaporaci) a VEDENÍ (kondukci).
b) Rozhodněte, zda platí uvedená tvrzení. V případě, že tvrzení neplatí, zdůvodněte, proč?
c) Pomocí grafu doplňte text:
Teplota lidského těla se pohybuje v rozmezí .......................................... (fyziologická teplota) s charakteristickým kolísáním během dne. Ranní minimum nastává mezi............................................... hodinou, odpolední maximum je mezi .................................................. .
d) Odpovězte na otázky:
- Teplo vzniká jako vedlejší produkt metabolismu. Který orgán je největším producentem tepla? - Jak reaguje lidské tělo na chlad?
4. Kožní deriváty:
a) Pojmenujte očíslované části na obrázku:
b) Vysvětlete, jak dochází k šedivění a bělání vlasů. c) Vysvětlete, čím je způsobena tzv. "husí kůže"? d) Výjmenujte 4 typy kožních žláz a uveďe, jakou mají funkci. Co o tetování možná nevíte Podstatou tetování je vnášení pigmentu pomocí jehly do dermis (škáry):
Historie tetování
V pátrání po nejranějších kořenech a známkách trvalého zdobení kůže lze zajít až do doby 5000 př.n.l., kdy žil ledový muž Ötzi, jehož mumifikované tělo bylo nalezeno v ledovci. Ten měl velké množství teček a čárek okolo kloubů na rukou a nohou. Má se za to, že jeho tetování měla sloužit proti artróze a jiným kloubním onemocněním. S čistě estetickou záležitostí, jakou je tetování dnes, tak mělo pramálo společného.
V západním světě, konkrétně v Evropě, se Britové nechávali tetovat při ceremoniích. Dánové a Saxoni si do kůže nechávali zvěčnit erby svých rodů. V roce 787 AD papež Hadrián tetování zakázal. Na ostrovech však nadále toto umění vzkvétalo, a to až do roku 1066, kdy proběhla normanská invaze vedená Vilémem Dobyvatelem. Normané tetováním pohrdali a to postupně začalo mizet, což nakonec trvalo téměř pět století.
Zatímco na západě prožívalo tetování úpadek, svého vrcholu dosahovalo v Japonsku. Nejprve i tady bylo označením trestanců. Později bylo znakem určité vzpoury-v 18 století mohla jen šlechta nosit šaty zdobené ornamenty. Střední třída zvolila jako formu protestu velmi komplikovaná a propracovaná tetování, která pokrývala celé tělo. Bohužel později bylo tetování spojeno s "Yakuzou", japonskou zločineckou organizací a k lidem, kteří měli rozsáhlejší tetování, bylo přistupováno s nedůvěrou.
(Zdroj: Historie tetování [online]. [cit. 2009-08-27]. Dostupné z: http://www.woodootattoo.cz/historie-tetovani.php, upraveno)
Uvažujete o tetování? Uvažujete-li o tetování, měli byste si to pořádně promyslet. Co když se stane tetování nemoderní nebo se začne pigment drolit? Nyní jsou dermatologové schopni s použitím laseru bez potíží odstranit černý nebo modrý pigment, který se při tetování dříve užíval. Novější, mnohobarevné kresby představují větší problém. Větší množství pigmentu se odstraňuje během sedmi až devíti sezení, s odstupem jednoho měsíce. Odstranění stojí nemalou částku a bolest při odstranění je přibližně stejná, jako při vnášení pigmentu. Tetování navíc přináší určitá rizika. Pokud nejsou dodržovány zásady sterility, může dojít při tetování k přenosu infekcí např. hepatitidy. Alergické reakce na tetovací inkoust a tetovací pigmenty jsou řídké. Když už nastanou, jsou problematické, protože pigmenty mohou být odstraněny jen velmi obtížně. I když člověk, kterému se projevila alergická reakce na tetování, podstoupí laserovou operaci, může reakce přetrvávat i několik měsíců. Důvodem pro takto dlouhé trvání alergické reakce je imunitní systém, který vylučuje zbytek pigmentu z těla po laserové operaci a tento proces trvá další měsíce. Keloidní útvary jsou jizvy, které se rozšíří nad rámec jizvy klasické. Jestli je náchylnost ke koloidním jizvám, je riziko jejich rozvoje i při tetování. Koloidní útvar se může objevit kdykoliv, když dojde k poranění kůže. Granulomy jsou uzliny, které se formují kolem materiálu, který tělo vyhodnotí jako cizorodý.
(Zdroj: Rizika tetování [online]. [cit. 2009-08-27]. Dostupné z: http://www.motivy-tetovani.com/rizika-tetovani, upraveno)
|