Jižní Amerika - socioekonomické poměry |
Bičík I. a kol. : Regionální zeměpis světadílů, NČGS, Praha 2002, kapitola Latinská Amerika
Další zdroje informací :
Školní atlas světa, Kartografie Praha, 1989, 1996 Školní atlas světa, Kartografie Praha, 2007, 2008 Internet : cs.wikipedia.org/wiki/Jižní_Amerika cs.wikipedia.org/wiki/Latinská_Amerika en.wikipedia.org/wiki/South_America
1. Podle přiložené mapky Jižní Ameriky pojmenujte státy, které se skrývají pod čísly 1-10.
V atlase si také najděte jejich hlavní města. Jsou všechny státy nezávislé, samostatné?
2. Následující tabulka uvádí etnické složení obyvatel ve 12 státech Jižní Ameriky. Tabulku si
prostudujte a odpovězte na otázky.
Rasové složení obyvatel zemí Jižní Ameriky
( http://www.en.wikipedia.org/wiki/Latin_America - tabulka je upravená )
A) Ve kterých státech žijí převážně lidé bílé ( europoidní ) rasy?
B) Ve kterých státech tvoří původní obyvatelé více než polovinu obyvatelstva?
C) Ve kterých státech je většina obyvatel označena jako mestici? Vysvětlete pojem.
D) V jaké části Jižní Ameriky a ve kterých státech žije většina z jihoamerických mulatů a černochů? Proč právě v této části?
E) Který stát je nejlidnatější?
3. V předešlém úkolu jste se dozvěděli, že rasové složení obyvatelstva Jižní Ameriky je velice
pestré. V tomto úkolu se podíváme na některé z původních obyvatel tohoto kontinentu.
A) Do kterého státu nebo regionu byste zařadili tyto národy?
a) sever J.Ameriky b) oblast And c) nížiny v Brazílii
B) Kde žijí všechny tyto indiánské kmeny?
a) na jihu Chile b) v Andách c, v Amazonii
4. Zkuste odhadnout, co znázorňuje následující mapa.
A) hustotu osídlení B) rozšíření jazyků C) velikost HDP
5. Mapka zobrazuje míru urbanizace v zemích Jižní Ameriky. Je celkově vysoká, nebo nízká?
Ve kterých zemích žije nejvíce obyvatel ve městech?
6. S životem ve městech Latinské Ameriky je spojena nízká životní úroveň a bída mnoha
obyvatel. S tím také souvisí vysoká kriminalita ve velkých městech. Mnoho lidí, hlavně
nově příchozí z venkova, žije ve špatných podmínkách v okrajových čtvrtích.
Jak se v Jižní Americe říká slumům, ve kterých chudí obyvatelé měst žijí?
7. Tabulka uvádí údaje o velikosti HDP v jednotlivých státech Jižní Ameriky. Ve třetím
sloupci najdete sumu, která připadá na 1 obyvatele. Seřaďte státy do skupin podle tohoto ukazatele.
A) nejbohatší státy, kde na 1 obyvatele připadá nad 10 000 dolarů ročně
B) státy, kde na 1 obyvatele je 8 000 – 10 000 dolarů
C) státy, kde na 1 obyvatele připadne méně než 7 000 dolarů
V posledním sloupci je číslo uvádějící procento obyvatel v daném státě, kteří žijí pod hranicí chudoby.
D) Mají nejbohatší státy toto číslo nejnižší?
E) Platí úměra, že čím chudší stát, tím větší počet lidí žije v chudobě?
8. Přečtěte si nejdříve informace o pokračující integraci států Jižní Ameriky. Úkoly, týkající
se tohoto tématu, najdete na konci článku.
Během první dekády 21.století se vlády států Jižní Ameriky naklonily doleva. Levicové vlády
najdeme v Chile, Uruguayi, Brazílii, Argentině, Bolívii, Paraguayi a Venezuele. Přesto v ekonomické sféře většinou prosazují politiku volného trhu a aktivně směřují k větší integraci v rámci kontinentu.
Ke dvěma stávajícím organizacím - MERCOSUR a ANDEAN COMMUNITY ( Andské společenství ) přibyl třetí blok – UNION OF SOUTH AMERICAN NATIONS, jehož cílem je vytvoření volného pohybu lidí a ekonomický rozvoj celého kontinentu.
MERCOSUR sdružoval původně jen Brazílii, Paraguay, Uruguay a Argentinu. Společenství bylo založeno v roce 1991, cílem je podporovat volný obchod a volný pohyb lidí, zboží i financí. Kromě vyjmenovaných 4 států mají další země – Bolívie, Chile, Kolumbie, Ekvádor a Peru – statut přidružených zemí. V roce 2006 se pátým plnohodnotným členem stala Venezuela. Sídlem organizace je Montevideo.
ANDEAN COMMUNITY je ekonomické sdružení Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru a Peru. Dříve byly členy i další dva státy – Venezuela a Chile. Organizace byla založena v roce 1969 s úmyslem spolupracovat v oblasti ekonomické a sociální. Sídlo je v Limě. Také zde jsou přidružené země – Argentina, Brazílie, Chile, Paraguay a Uruguay.
UNION OF SOUTH AMERICAN NATIONS ( UNASUR ) integruje obě předchozí sdružení. Je příkladem pokračující integrace států Jižní Ameriky. Zakládající smlouva byla podepsána v květnu 2008, sídlo je v Quitu. Sídlem budoucího parlamentu bude Cochabamba ( Bolívie ), sídlem společné banky ( the Bank of the South ) Caracas.Organizace má 4 oficiální jazyky, nemá společnou měnu.
Co znázorňují následující mapky?
9. V jakém typu elektráren se vyrobí v zemích Jižní Ameriky nejvíce elektřiny? Proč myslíte, že tomu tak je? Který druh energie není téměř využíván?
( en.wikipedia.org/wiki/South_America )
10. Z hodin socioekonomické geografie již víte, že podle určitých ukazatelů ( HDP, zaměstnanost obyvatel v priméru / sekundéru / terciéru apod. ) dělíme státy do pěti skupin, na státy 1. - 5. světa. Pokuste se určit, do jaké kategorie patří státy Jižní Ameriky. Které z nich se vymykají, atˇ už v kladném nebo záporném významu?
( en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_sector_composition, en.wikipedia.org/wiki_Economy_of_...) poznámka: údaje o HDP jsou z roku 2007, o podílu sektorů na HDP z roku 2008, o zaměstnanosti ekon.aktivních obyvatel z let 2000-2003
11. V tomto úkolu budete pracovat s mapou Jižní Ameriky - zemědělství. Podle mapy odpovězte na otázky :
a) Které plodiny se pěstují v tropických oblastech? b) Které plodiny jsou typické pro subtropické oblasti? c) Ve kterých státech se pěstuje hodně kávovníku? d) Které oblasti jsou vhodné pro pěstování bavlníku / cukrové třtiny / sóji ? e) Který region patří mezi tzv. obilnice světa? f) Kde se pěstuje vinná réva a které státy mohou vyvážet víno? g) Které vegetační pásy jsou nejvíce využívány k chovu skotu? h) Kde se nacházejí největší loviště ryb? i) Která oblast je využívána k nadměrné těžbě dřeva?
12. Vyberte správnou odpovědˇ. Jako zdroj informací vám poslouží mapa Jižní Ameriky - průmysl a nerostné bohatství.
1) Největší zásoby železné rudy se nacházejí v : a) Brazílii a Venezuele b) Peru a Bolívii c) Argentině a Chile 2) Velké zásoby ropy se nacházejí ve státech, kam zasahuje: a) Brazilská vysočina b) pohoří Andy c) Amazonská nížina 3) Velké zásoby kovů ( Cu, Zn, Pb, Sb, Sn, Mo,..) jsou v : a) Uruguayi a Argentině b) Venezuele a Ekvádoru c) Peru, Bolívii a Chile 4) Ze zemí Jižní Ameriky se také vyváží bauxit. Ten se převážně těží : a) na jihu v Chile b) na severu v Guyaně a Surinamu c) na západě v Ekvádoru 5) V poušti Atacama jsou obrovská ložiska : a) zlata b) drahokamů c) ledku
Víte,že :
- Nejlidnatějším státem Jižní Ameriky je Brazílie s téměř 200 miliony obyvatel ( 5.na světě )? Je i největším státem – měří 8,5 mil.km2 ( 5.na světě ).
- Mezi předkolumbovské civilizace patřily například říše PARACAS a NAZCA v Peru ( 400 – 800 př.n.l. ), HUARI ( 600-1200 n.l. ) ve středním a severním Peru, CHIMU ( 1300-1470 n.l. ) na severním pobřeží Peru, říše Aymarů ( 1000-1450 n.l. ) v Bolívii a na jihu Peru.
- Nejznámější a poslední říší byla říše Inků – 1438 – 1533n.l. . Inkové vládli 9 – 14 milionům obyvatel, kteří patřili k téměř 100 jazykovým a etnickým skupinám. V jejich říši byly všechny důležité body propojeny asi 25 000 km cest. Pro zemědělství byla typická terasovitá pole. Hlavním městem bylo Cuzco, postavené ve tvaru jaguára.
- První důkazy o existenci zemědělské činnosti v Jižní Americe pocházejí z období asi 6 500 př.n.l., kdy tehdejší obyvatelé začali pěstovat brambory a fazole. Již v době kolem 3 500 př.n.l. začala domestikace lam, vikuní a alpak.
- V letech 1804 – 1826 probíhaly v Jižní Americe boje za nezávislost. Ve španělských koloniích se nejznámějšími osobnostmi těchto bojů stali Simón Bolívar a José de San Martín.
- Brazílie získala nezávislost bez bojů. Dom Pedro I. ( Pedro IV.Portugalský ), syn portugalského krále, vyhlásil v roce 1822 samostatnost Brazílie a stal se prvním brazilským králem. Portugalsko neprotestovalo.
- Jako poslední získaly nezávislost Guyana ( 1966 ) a Surinam ( 1978 ), Francii stále patří Francouzská Guyana.
- „Nejbarevnější“ zemí Jižní Ameriky je Brazílie – žijí zde běloši, černoši, mulati, početné skupiny obyvatel pocházející ze Středního Východu a Asie.
- Rozdíl mezi bohatými a chudými je ve státech Jižní Ameriky velký. V mnoha zemích 20% nejbohatších lidí vlastní 60% veškerého bohatství.
- Pod hranicí chudoby žije v Surinamu 70% obyvatel, v Bolívii je to 60%, v Kolumbii asi 50%, v Peru téměř 40% obyvatel. Na opačné straně je Chile, kde je to 15% obyvatel.
- Peso jako měnu najdete v Argentině, Chile, Kolumbii a Uruguayi. Dolarem můžete platit v Ekvádoru ( U.S. ), ve Guyaně ( guayanský ) a Surinamu ( surinamský ).
- Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa patří Machu Pichu, Rio de Janeiro, Salvador, Natal, Buenos Aires, Sao Paulo, Salto Angel , Cuzco, Titicaca, Patagonia, Cartagena, Galapágy.
|