Žlázy s vnitřní sekrecí |
hormony endokrinní žlázy receptor hyperfunkce hypofunkce neurohormony tkáňové hormony hypofýza (adenohypofýza, neurohypofýzy) epifýza štítná žláza příštitná tělíska Langerhansovy ostrůvky slinivky nadledviny varlata vaječníky placenta brzlík somatotropní hormon adrenokortikotropní hormon tyreotropní hormon gonadotropní hormon prolaktin antidiuretický hormon oxytocin melatonin tyroxin trijodtyronin kalcitonin parathormon inzulín glukagon diabetes glukokortikoidy (kortizol) mineralokortikoidy (aldosteron) adrenalin noradrenalin testosteron estrogen progesteron choriongonadotropin Jelínek J., Zicháček V.: Biologie pro střední školy gymnazijního typu, kapitola Soustavy regulační - řízení látkové Výuková prezentace - Endokrinní systém
Další doporučená literatura:
Elaine N. Marieb, R.N., Ph.D., Mallat Jon, Ph.D.: Anatomie lidského těla. Brno: CP Books, a.s., 2005. 863s. ISBN 80-251-00669
Parker S.: Lidské tělo. Praha: Knižní klub, 2007. 256 s. ISBN 978-80-242-2211-0 1. Adrenalin
Přečtěte si následující článek a odpovězte na otázky: ČLOVĚK V ÚTOKU I NA ÚTĚKU Patříte-li mezi aktivní sportovce, určitě znáte ten skvělý pocit, když se plně soustředíte na hru, tělo vás poslouchá, rychlý postřeh vám umožní doběhnout i ten nejrychlejší míč a přitom všem vám to i neuvěřitelně rychle myslí. Cítíte, že jste ve formě. Hodně k tomu všemu přispívá adrenalin, jenž se uvolňuje do krve. O tomto hormonu, vznikajícím ve dřeni nadledvin, se často mluví v souvislosti s některými atraktivními sporty. Které z nich jsou však adrenalinové, to se úplně přesně vymezit nedá. Adrenalin se totiž do krve uvolňuje při jakékoliv pohybové aktivitě. Množství je závislé na tom, jak intenzivní je fyzická námaha, kterou podstupujete. Je jedno, zda jste vrcholový sportovec nebo hrajete třeba tenis či fotbal jenom tak pro radost. Přesto bychom ale mohli označit některé sporty jako typicky adrenalinové. Lze mezi ně zařadit ty, při nichž se člověk dostává do určitého zvýšeného nebezpečí, jež může vést až k ohrožení života. Například sjíždění divokých řek, sjezdy horských kol v Alpách, závody formule 1, extrémní horolezectví (bez jakéhokoliv zajištění), bungeejumping. Při všech těchto sportech je organismus vystaven náročnému stresu. Je jedno, jestli fyzickému nebo psychickému, protože ke stoupání hladiny adrenalinu přispívá jakýkoliv stres.... pokačování článku ne této adrese: http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=768
Zdroj obrázku: www.wikipedia.org
a) Které hormony vylučuje dřeň nadledvin? b) Jaká je funkce hormonů nadledvin? c) Které sporty můžeme označit jako adrenalinové a proč? d) Co přispívá k stoupání hladiny adrenalinu v krvi? e) Jak rychle se po účinku adrenalinu vrací organismus do klidového stavu? f) Snižuje adrenalin pud sebezáchovy? Proč? g) Popište, jak reaguje organismus na fyzické nebezpečí nebo stres. h) Jaké může mít důsledky hromadění stresu? Jak jim předcházet?
2. Adenohypofýza
a) Adenohypofýza vytváří velké množství hormonů, a proto je často označována jako hlavní endokrinní orgán. Avšak i tato žláza má své řídicí centrum. Který útvar řídí vylučování hormonů adenohypofýzy?
b) Adenohypofýza je jedním z laloků hypofýzy, která je zakreslena na následujícím obrázku. Pod kterým číslem?
Obr. zdroj www.wikipedia.org (upraveno)
c) Je na uvedném obrázku ještě jiná žláza s vnitřní sekrecí? Pokud ano, jaká?
3. Nádor na hypofýze
Ema, pětiletá dívka, rostla tak rychle, že její výška je o 70% nad normou pro její věkovou skupinu. Zobrazení CT ukázalo, že má nádor na hypofýze.
Zdroj: www.wikipedia.org
a) Který hormon se u Emy nadměrně vytvářel? b) Do jakého stavu by dospěla, kdyby nedošlo k léčení? c) O jaké omemocnění se jedná?
4. Štítná žláza
Přečtěte si následující text a u pojmů vyznačených kurzívou vyberte z nabízených možností tu správnou:
Onemocnění štítné žlázy
Nejběžnější formou hyperfunkce štítné žlázy je Graves-Basedowova nemoc. Jedná se o onemocnění, při kterém se nadměrně/nedostatečně vytváří tyreohormon. Typické příznaky zahrnují pocení, nervozitu, váhový úbytek při normálním příjmu potravy, obvyklé jsou "vyvalené oči". Choroba vzniká nejčastěji u mužů/žen středního věku. Nedostatečné vylučování tyreotropního hormonu vede k hypothyreóze/hyperthyreóze, při které protilátky napadají a ničí tkáň štítné žlázy. Příznaky této nemoci zahrnují nízkou rychlost přeměny látkové, přibírání na váze, strnulost pohybů, pocit chladu a další. Hyposekrece může vzniknout také z nedostatku jódu/vápníku ve stravě. V tomto případě se štítná žláza zvětšuje a vytváří na krku hrbol zvaný struma/struna. U dětí vede ke kretenismu, ke stavu s nízkým/vysokým vzrůstem, tlustým jazykem a krkem a duševní retardaci. (Podle: Elaine N. Marieb, R.N., Ph.D., Mallat Jon, Ph.D.: Anatomie lidského těla. Brno: CO Books, a.s., 2005. 863s. ISBN 80-251-00669, upraveno)
Pojmenujte žlázy na následujícím obrázku:
Zdroj. www.wikipedia.org
5. Šišinka
Šišinka je malý útvar uložený na stropu mezimozku. Co umožňuje radiologům snadné určení polohy šišinky na rentgenových snímcích mozku? (Nápověda: Vycházejte z vnitřní stavby šišinky dospělého člověka.)
6. Křížovka
V následující křízovce jsou uvedeny charakteristiky vybraných hormonů. Poznáte, o které hormony se jedná?
7. Menstruační cyklus
Menstruační cyklus je řízen komplikovanou souhrou různých hormonů. Prohlédněte si schéma menstruačního cyklu a odpovězte na následující otázky:
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Menstrua%C4%8Dn%C3%AD_cyklus
a) Žluté tělísko (corpus luteum) je samo o sobě hormonální žláza a vyměšuje hormon, který působí na další rozvoj děložní sliznice, která je připravena k přijetí oplozeného vajíčka. Nedojde -li k oplození, žluté tělísko postupně zaniká a hladina hormonu se snižuje. O který hormon se jedná?
b) rozhodněte, zda uvedená tvrzení platí:
c) Někdy, trvá-li těhotenství déle, než je stanovený termín porodu, může lékař považovat za nutné porod vyvolat. Nejúčinnějším způsobem je injekce hormonu, který vyvolá děložní stahy. Tento hormon se užívá také k zastavení krvácení po porodu, protože stahuje prasklé cévy a působí dokonce i při menstruačním cyklu v tzv. ischemické fázi. Jak se hormon nazývá? Má hormonální antikoncepce vliv na přírodu?
Ano, může mít. Důkazů je k dispozici celá řada. Poprvé se vědci s tímto problémem střetli v 80. letech minulého století ve Velké Británii, kde narazili v jedné řece na samce ryb plotic, kteří měli varlata prosycená žloutkem, jako kdyby se nepřipravovali na produkci spermií, ale chystali se klást jikry. Tito samci nebyli s to plnit při tření otcovské povinnosti. Vědci usilovně pátrali po příčině. Do podezření se dostal farmaceutický závod na výrobu antikoncepce, který pracoval v jednom z měst na toku řeky. Záhy se ukázalo, že podezření je liché. Z továrny do řeky žádné hormony neunikly. Pak vědci zjistili, že se „poženštění“ ryb zdaleka netýká jen plotic ve sledované řece. Postiženy byly i jiné rybí druhy. Zasaženy byly prakticky všechny toky a poruchy pohlavního vývoje byly patrné dokonce i u platýzů, kteří žijí v moři při ústí velkých řek.
|