Mineralogie |
nerost neboli minerál krystal krystalové soustavy osní kříž krystalová mřížka hustota tvrdost Mohsova stupnice tvrdosti štěpnost lom pevnost a soudružnost propustnost světla vryp barva magnetické vlastnosti elektrické vlastnosti třídění nerostů PaeDr.V. Černík, RNDr.Z. Martinec, CSc., doc.RNDr. J. Vítek: Přírodopis pro 9. ročník základní školy-Mineralogie a geologie
Petr Jakeš: Geologie, Učebnice pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií, Nakladatelství České geografické společnosti, s.r.o. Praha 1999 Atlas světa
1, Doplňte: · Které nerosty mají stejnou chemickou značku? ………………… · Alabastr je odrůda? ………………………….. · Utuhnutím třetihorních pryskyřic vznikl………………. · Galenit je důležitou rudou……………. · Sfalerit je důležitou rudou…………….
granát, apatit, diamant, fluorit, pyrit, hematit (krevel), sádrovec, kalcit, jantar, grafit, olivín, korund, malachit, měď, halit, ledek, galenit, baryt, křemen, sfalerit, aragonit, chalkantit (modrá skalice), opál, bauxit, křemen
Zdroj obrázků: http://www.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/mineraly.html
Normal 0 21 4. Pět nerostů /slída, křemen, zlato, kalcit, galenit/ po uhození kladivem se buď rozpadlo na malé kousíčky, nebo se rozkleply na tenký plíšek – nerosty správně dopište do textu:
5. Přiřaďte minerály k jednotlivým soustavám:
trojklonná – jednoklonná – kosočtverečná – čtverečná – šesterečná – krychlová – klencová
Zdroj obrázků: http://www.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/tvary.html#krychlova
Normal 0 21 6. Napište Mohsovu stupnici tvrdosti. Jako pomůcku použijte následující tvrzení:
Mastek je nejměkčí. Fluorit rýpe do kalcitu, ale nerýpe do apatitu. Halit rýpe jen do mastku. Korund je tvrdší než topaz, ale měkčí než diamant. Živec rýpe do apatitu, ale nerýpe do křemene. Křemen je o čtyři stupně tvrdší než kalcit. Topaz rýpe do křemene, ale nerýpe do korundu. Diamant rýpe do všech minerálů.
Normal 0 21 7. Spojte minerály a jejich použití:
desky na ochranu proti radioaktivnímu záření sádrovec žáruvzdorné nádoby, náplně do tužek uraninit (smolinec) potravinářství grafit (tuha) sádra, cement halit (sůl kamenná) porcelán galenit nejkvalitnější ruda železa zlato ruda uranu kaolinit mince, šperky, elektrotechnika magnetit smirek krevel výroba žáruvzdorné keramiky mastek
O diamantu Diamant je minerál. Chemicky se jedná o čistý uhlík krystalizovaný v kubické soustavě. Je to nejtvrdší nerost na Zemi. V Mohsově stupnici tvrdosti má nejvyšší hodnotu 10, když je 140x tvrdší než korund, který má na stupnici číslo 9. Diamanty vznikly za vysokých teplot a tlaků v hloubce cca 200 km pod zemským povrchem a na povrch se dostaly sopečnou činností. V České republice se diamanty netěží. Ne celém světě je celá řada nalezišť diamantů. Prim hraje aktuálně Afrika a konkrétně Botswana. Diamanty se těží například také v Rusku, Austrálii nebo Kanadě. Synteticky se vyrábějí pouze velmi malé kameny, které slouží výhradně k průmyslovým účelům. Diamant je možné koupit jako briliant, tedy diamant vybroušený do briliantového výbrusu, obvykle zasazený do šperku, nebo v případě investičních diamantů jako samostatný kámen.
Největší diamant Bezkonkurenčně největší diamant nenajdeme na Zemi ale ve vesmíru padesát světelných let od Země v souhvězdí Kentaura. Je to bílý trpaslík jménem Lucy in the Sky with Diamonds (podle písničky od Beatles). Obří mega diamant velikosti 10 nonilionů karátů vznikl krystalizací uhlíku tvořícího žhavé jádro hvězdy, která se pod mohutným tlakem smrštila a vyhasla. Podle astronomů bychom potřebovali lupu velikosti slunce pro posouzení kvality tohoto mega diamantu. Oficiální označení tohoto kosmického diamantu je BPM 37093. V průměru má 4000 kilometrů, pro lepší představu je to zhruba 2/3 naší matičky Země. Teplota povrchu je 6000 °C. Váží o 10% víc než Slunce, kávová lžička z tohoto bílého trpaslíka by vážila 5 tun.
Zdroj obrázku: http://www.ezlato.cz/fotocache/gallery/Lucy_in_the_Sky-with_Diamonds_concept.jpg
V jihoafrickém dole našli pětisetkarátový diamant - 30. 9. 2009 Johannesburg - V jihoafrickém dole Cullinan byl minulý týden vytěžen víc než pětisetkarátový diamant mimořádné kvality, řazený k 20 největším diamantům na světě. Právě z Cullinanu pochází vůbec největší diamant. Našli ho před 104 lety, měl přes 3 000 karátů a byl rozdělen na devět částí. Ta největší je Hvězda Afriky. Má 530 karátů a je součástí britských korunovačních klenotů. "Důl Cullinan světu znovu odkryl úžasný, významný a velký diamant," napsal v prohlášení generální ředitel konsorcia Petra Diamonds, které důl vlastní.
Hlavním městem obchodu s diamanty jsou belgické Antverpy. Obchod s nejcennějšími drahokamy v tomto největším belgickém městě zapustil kořeny již v 15. století. Nyní se odhaduje, že čtyři zdejší burzy se provádí okolo 70 až 80% světového obchodu s diamanty. V okolí Hlavního nádraží ve zhruba deseti blocích sídlí nejvýznamnější firmy specializující se na broušení diamantů. Více než šestnáct tisíc těch nejlepších brusičů, zde mění "obyčejné" surové kameny v mistrovská díla nezřídka v milionových cenách.
Citace: http://www.ct24.cz/relax/zajimavosti-ze-sveta/68227-v-jihoafrickem-dole-nasli-petisetkaratovy-diamant/ http://www.ezlato.cz/03102009-1851/cz/t-422/
Přesmyčky - Minerály
Najdi minerály schované ve větách. 1. Adame, ty staré noviny vyhoď. 2. V dešti je nejlepší zahalit se do pláštěnky. 3. Doma stekla voda po okně. 4. Nekal citrónovou šťávu. 5. Na věži ve Cvikově straší. 6. Máma odvezla Tomáše na kroužek. 7. Naše chata chátrá. 8. Vlčí stopa zapadla sněhem. 9. Nabrus ostří brouskem. 10. Vedoucí vysoké pece přikývl, taví nikl a železo už deset let. 11. Děcko pálilo na zahradě staré listí.
Citace: http://www.natur.cuni.cz/~ugmnz/mineral/hry.html#pracovni_list
|